Minden, amit a zöldikék gondozásáról tudnod kell

helloladies.hu

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A csinos megjelenésű zöldikékkel sok háztartásban és nyilvános helyen is találkozhatsz. Barátságos külsejük azonban nem az egyetlen ok, amiért olyan népszerűek ezek a szobanövények – valójában elképesztően könnyű gondozni is őket, akár házon belül, akár a kertben kapnak helyet otthonodban.

Az első lépések


Fontos, hogy rögtön a megfelelő lépésekkel indíts, miután hazahoztad zöldikédet a kertészetből, vagy ha kapsz egy palántát egy ismerősödtől. A legelős feladatod eltávolítani a növényt abból a műanyag tárolóból, amiben árulják/hazahoztad. Ezek az átmeneti cserepek nem csak rosszul mutatnak, hanem a megfelelő légmozgást is akadályozzák, így fennáll a gyökerek kirohadásának veszélye is. A következő lépés átültetni a zöldikét valamilyen egy jobban szellőző cserépbe, például egy agyagtárolóba, amin van néhány vízelvezető lyuk is. Fontos, hogy szobanövényeidet soha ne hagyd vízben állni. Az idális vízelvezetés érdekében tegyél egy adag tőzegmohát vagy orchideáknak szánt kérges ültetőközeget, mielőtt talajt helyeznél bele. Ha megfelelő méretű cserépbe kerülnek, a zöldikéket elég évente csak egyszer átültetni.

 

A zöldike gondozása házon belül


A zöldike nevelgetése nagyon egyszerű feladat, persze csak ha tudod, hogy mit csinálsz. Desztillált vízzel permetezgesd egy pumpás flakonból, de ügyelj rá, hogy a víz előtte 24 óráig álljon – ezt tanácsolja legalább is néhány szakértő. Ha a zöldike sok közvetlen napfényt kap, akkor érdemes ezt az enyhe permetezést reggel elvégezni, mielőtt a nap felkelne, vagy késő délután, 1-2 órával a naplemente előtt. Ezzel biztosít hatod, hogy a növényre leülő vízréteg nem erősíti fel a napsugarakat, és zöldikéd nem ég meg, de ugyanakkor nem is akkor lesz vizes, amikor hideg van. Érdemes néha fordítani egyet a cserépen, hogy a növény ne csak egy oldalról kapjon napfényt, és ügyelj rá, hogy ne legyen huzatos helyen, vagy olyan szobában, ahol légkondicionáló is működik.

hirdetes

 

Mennyi napfényre van szüksége egy zöldikének?


A zöldikék a világos, mérsékelt mennyiségű, nem közvetlen napfényt kedvelik a legjobban, azonban egyik legfontosabb jellegzetességük, hogy kifejlett korukban nagyon gyenge fényviszonyokhoz is remekül tudnak alkalmazkodni, ha emellé az aktuális viszonyok szerint öntözik őket. A zöldikék hajlamosak hamar napégést kapni, különösen ha akkor öntözöd meg őket, amikor közvetlen napfényben vannak.

 

Hogyan kell öntözni a zöldikéket?


Minden zöldikének megvannak a maga saját öntözési igényei. Általánosságban érdemes addig várni, míg a talaj legfelső 5 centije teljesen ki nem szárad. Az első hónap során heti egyszer ellenőrizd, hogy mennyire szárad a talaj két öntözés között, hogy kiderítsd, milyen gyorsan párolog el a nedvesség az adott helységben. Nyáron és a melegebb tavaszi napokon a víz minden bizonnyal gyorsabban elpárolog majd, szóval ezekben az időszakokban jobban oda kell figyelned a rendszeres öntözésekre. Fontos, hogy ne öntözd túl zöldikéidet, mert a túl sok víz súlyos károkat okozhat bennük az úgynevezett vízstressz miatt. Ez erre különösen akkor kell odafigyelni, ha magas a levegő páratartalma a szobában. Nehéz lehet megállapítani, hogy pontosan milyen sűrűn is érdemes öntözni szobanövényeidet, de egy páratartalom-mérővel (vagy olyannal, ami kifejezetten a talaj nedvességét méri) sokkal nagyobb biztonságban leszel majd.

 

A zöldikét egy bizonyos szintű túlöntözésből még meg lehet menteni, de érdemes nem feszegetni a határokat. Ha zöldikéd levelei sárga, vagy lime zöld színűvé válnak, akkor ne aggódj, de ügyelj rá, hogy hogyan bánsz vele. Vidd olyan helyre, ahol egy kicsivel több árnyékot kap, és győződj meg róla, hogy a talaj felső 5 centije száraz-e, mielőtt újra megöntöznéd. Ez után távolítsd el róla a sárga leveleket.

hirdetes

 

Ha a levelek barnulni kezdenek, akkor ott már nagyobb a baj – túlöntözted, valószínűleg csapvízzel, amiben sok a só és a különféle vegyületek. A só mérgező a trópusi növényeknek, mert nem ilyenhez vannak szokva. Ezért fontos, hogy csak desztillált vízzel öntözd zöldikéidet. Ha csak a levelek csúcsai barnulnak meg, akkor nincs ok pánikra – ha nem tetszenek, még le is csípheted ezeket a részeket, de lehetőleg csak tavasszal és nyáron, amikor növekvőben van.

 

Télen azonban tartózkodj a metszéstől. A hidegebb évszakok során a zöldikék nyugalmi állapotba kerülnek, és minden klorofilra szükségük van, hogy kihúzzák tavaszig. Ha ilyenkor levágod a levelek egy részét (még ha az barna is), akkor veszélybe sodorhatod növényeidet. A barna részek levágásához mindig használ éles, fertőtlenített eszközöket, és lehetőleg vágj olyan szögben, ami követi a levél vonalát, így ha begyógyul, akkor nehezebb lesz észrevenni rajta, hogy valaha meg lett „operálva”. Ha a levelek súlyosan hervadni kezdenek, akkor sajnos már nincs mit tenni – adj neki tíz napot, de ha nem javul a helyzet, akkor már ne pazarolj rá több időt.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Csajos Érdekességek Kreatív Lakberendezés Otthon Praktikák Tanács