Fülbevalók régen és ma

helloladies.hu

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A fülbevaló a testmódosítás legrégebbi formája. A hosszúra nyúlt fülcimpa sok kultúrában a bölcsesség jelképe, mivel úgy tapasztalták: ahogyan öregszünk, úgy nyúlik a fülcimpánk. A világ számos pontján ezt a természetes folyamatot mesterségesen, nehéz fülbevalókkal segítették.

A tengerészek életében a fülbevaló különös értéket jelentett

 

Az újoncok beavatási szokásaihoz tartozott, hogy a hajóra lépő fülét hegyes szöggel ütötték át, majd fülbevalót tettek bele. Minél nemesebb anyagból volt az ékszer, annál többet ért – nemcsak életében, hanem halálában is. Amikor ugyanis egy tengerész meghalt, a fülbevaló a tisztességes keresztény temetés fedezetéül szolgált. Azt is szimbolizálta (az alakja általában kerek volt), hogy a gazdája már körbehajózta a Földet, vagy legalábbis eljutott az Egyenlítőig.

 

Az egyik fülben hordott fülbevaló

 

A páratlanul, az egyik fülben hordott ékszer divatja sokak szerint azért terjedt el, mert a fülbevaló másik fele messze hagyott kedvesek hajfürtjei alatt himbálódzott, így szimbolizálta az összetartozást. A fülönfüggő a gazdagság jelképe maradt a 15–16. század Európájában is, nemcsak a nők, hanem a tehetősebb férfiak, sőt az uralkodók is viselték – legtöbbször aranykarikát vagy hatalmas igazgyöngyöt. A nők persze tobzódhattak, ötvösök hadai keresték az új formákat, méreteket, díszítési lehetőségeket.

 

 

A gyöngy mint fülbevaló

 

A gyöngy önmagában is értéket képviselt, de keretbe foglalva, hordható ékszerként igazi remekmű volt. Nem véletlen, hogy az észak Mona Lisájaként emlegetett Vermeer-festmény, a Turbános nő, vagy ahogy többen ismerik: a Leány gyöngy fülbevalóval épp ennek az ékszertípusnak állít örök emléket. 
A fülönfüggő a világ más pontjain, így Indiában is a gazdagságot jelképezte, ahol a lányok mindegyike, de a fiúk többsége is megkaphatta. A lányok már születésük után néhány nappal viselhették, de leggyakrabban az ötödik év betöltése előtt kapták meg. Nepálban, Laoszban, Srí Lankán hasonló szokások voltak érvényben. A tehetősebb nők sok fülbevalót is hordtak egyszerre, a férfiak fülbevaló-viselési szokásait azonban szabályozták, fülenként csak egyet hordhattak.

hirdetes

 

A fülbevaló nem csak a gazdagok kiváltsága volt 

 

A rabszolgaság idején számos gazda készítettet olyan „ékszert”, amit csak segítséggel lehetett eltávolítani. A fülbevaló jelezte a tulajdonos kilétét, így a rabszolgaság egyértelmű kifejezője volt. Európában az a szokás járta, hogy a hallgatózáson kapott szolgák fülét kilyukasztották, eleinte főképp a fájdalom és az elrettentést végett. Voltak azonban, akik a balszerencsét is a javukra fordították. Egyesek fülébe ilyenkor értékes fülbevaló került. Ők voltak azok, akik hallgatózás közben súlyos titkokat derítettek ki, és hallgatásuk ára a drága fülönfüggő volt. Gyönyörű ékszerrel megfizetni a hallgatást, nos, ez volt a legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer, sokan éltek is vele, ha muszáj volt…

 

 

II. (Fülbevalós) Péter

 

A leghíresebb fülbevalót viselő ember alighanem II. (Fülbevalós) Péter, Havasalföld fejedelme volt a 16. században. Feltételezik, hogy Vitéz Mihály féltestvére, de mindenképp Petraskó havasalföldi fejedelem törvénytelen fia volt. A trónkövetelésben azonban ez a tény nem gátolta meg, és utazásai során mindenhol pártfogókat keresett. 1579-ben végül elnyerte a Valois-ház feltétel nélküli támogatását, ekkor jelent meg fülében a fülbevaló... Ez a tény rögtön találgatásokra adott alkalmat, és Péterről elterjedt, hogy III. Henrik francia király mingnonjává vált, azaz feltehetőleg egyike lett a király szeretőinek. Ennek a kapcsolatnak köszönhette, hogy a török Porta trónra segítette. A családi viszálykodás, a hatalomért vívott harc azonban csak ideig-óráig kedvezett Fülbevalós Péternek, végül épp pártfogói, az oszmánok végeztek vele bő tíz évvel később.

hirdetes

 

Fülbevaló = szabadság

 

Az 1960-as évek végén, amikorra a fülbevaló viselése már erősen a nőkhöz és az aktuális divathoz kötődött, egyszer csak újra teret nyert a férfiak körében is. Szolidan a homoszexualitást, nagyobb, kihívóbb formákkal a hippikorszakot hirdette. A kamaszkorú lányok körében ugyanakkor egyfajta beavatási szertartásként terjedt el az USA-ban a fül kilyukasztása: egy-egy ott alvós, „ear piercing parties” alkalmával egymás fülét lyukasztották ki a gimnazisták. Az 1978-ban készült Grease című film, amelyben Olivia Newton-John játssza Sandyt (ő ugyan nem engedi kilyukasztani a fülét), ennek a szokásnak állít emléket.

A hetvenes években a fülbevalót a punk- és rocktársaságok sajátítják ki, majd a 80-as években olyan erős trend lesz, hogy új divat születik belőle, s a zenészek után a profi sportolók is hordani kezdik. A brit férfiak körében a mindkét fülben viselt fülbevalót George Michael Wham! című albuma teszi divattá, de érdekes módon az USA-ban ez nem terjed el. S az, hogy egy fülben több fülbevaló is legyen, különösen a nők körében gyakori.

 

A fülbevaló a fantázia világát sem kerülte el

 

A híres Star-Trek sorozatban a bajoriak személyisége szoros összefüggésben van a fülbevalójukkal. Kivitelezése mélyen összekapcsolódik a családfával és d'jarrával, de néhány vallási és katonai személy a munkájához igazította a fülbevaló alakját is.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Divat Ékszer Érdekességek