Kardió-, vagy erősítő edzés, melyiket válasszam?

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mikor kell kardió edzés, és mikor kell erősítő edzést végezned? Sasa most minden részletre kitérő választ ad nektek!

Kardió edzéseket főleg akkor kell végezni, ha az állóképességedet, a keringési rendszeredet szeretnéd fejleszteni. Erre jó ugyanis. Erősítő edzéseket akkor kell végezni, ha jobb erőnlétet, formásabb testet szeretnél, valamint hatékonyan szeretnél zsírt égetni. Erre jó ugyanis. 

 

A legtöbben mégis kardió edzéseket végeznek azért, hogy zsírt égessenek és nem értik, hogy miért nem lesznek szép formáik. Tudom, hogy a fitneszmodellek posztjainál előszeretettel írják ki, hogy hetente hányszor kardióznak, de valójában nem kardió edzést, hanem aerob edzést végeznek. Oké, a fogalommal nincsenek tisztában, de azzal igen, hogy ha intenzív állóképességi edzést végeznének, akkor elrontanák a testüket. Mi az, amit ők kardiónak neveznek? Egy óra séta a futópadon? Egy óra taposás? Ez még mindig az aerob kategória. Idő és energiabefektetés tekintetében nem hatékony mozgásforma.

 


Miért végzik akkor mégis? Mert esetükben minden gramm nagyon sokat számít és bőven belefér az idejükbe, hogy egy rendes edzés után még este is lecsattogjanak sétálni egy picit a terembe. 

hirdetes

 

 

Az aerob edzés elég lassú és időben is elég hosszú ahhoz, hogy képes legyen a tested idővel zsírból is energiát nyerni. Mondjuk, épp ezért kell sokáig végezni, mert jó esetben 40-50 perc elmegy, mire eljutsz oda, hogy ténylegesen elkezdi a zsírraktáraidat használni a test.

 

Egy intenzív állóképességi edzés esetén nincs idő erre, ezért a test nem is nyúl a zsírhoz. Ellenben izomból jól bezabál. Teszi mindezt azért, mert izomból könnyebben nyer energiát a test, mint zsírból, valamint ha a test azt érzékeli, hogy állóképességi edzéseket végzel, akkor szabadulni fog a felesleges izmoktól, mert ezek rontják a teljesítményt. Az izom ugyanis nehéz és ezt cipelni kellene, ami sok felesleges kalóriát igényel, ami ebbe a mozgásformába nem fér bele. Az utóégető hatás egyébként minkét esetben elenyésző. 

 

hirdetes

Erősítő edzések esetében a cél az izomtömeg növelése. Ez már csak azért is fontos, mert a formás testhez izmok kellenek. A kerek fenék is izomból van! Az izommunka során sérül az izmok fehérjeszerkezete, csökken a glikogén formájában raktározott szénhidrát mennyisége a májban és az izmokban.

 

 

A sérüléseket az edzés végeztével ki kell javítani a testednek, a szénhidrát raktárakat vissza kell tölteni és nem csak vissza, hanem túl is kell tölteni, hogy a következő edzést jobban bírd. Ez az egész folyamat pedig kalóriát igényel, amit részben a megfelelő étrendből, részben pedig zsírból fog fedezni a tested!
Formás, jó testet szeretnél, és közben zsírt szeretnél veszíteni. Erősíts! Jelzem, hogy ez nem jelenti azt, hogy az állóképességedet nem kell, és nem tudod fejleszteni. A HIIT programok esetében brutálisan jól fejlődik az erőnlét és az állóképesség is. De például intervall kardióval is jóval hatékonyabban tudod fejleszteni rövidebb idő alatt az állóképességed, mint pl. egy monoton, hosszú ideig végzett kardió mozgással.

 

Szerző: 

Kiss Sándor, Sasa

facebook.com/sasafitness

Online edzések: www.vimeo.com/ondemand/beyondthemotion


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Alakformálás Edzésmódok Egészséges életmód