Mit tegyél, ha kullancsot találsz magadon? Mutatjuk!

helloladies.hu

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ha valaha húztál már ki magadból kullancsot, tudod milyen gusztustalan. Ez azonban nem a legfőbb ok, amiért óvakodnunk kell tőlük, hiszen a csípésük nagyon veszélyes lehet – bizonyos esetekben akár életveszélyes is. Éppen ezért fontos tudni, hogyan is kezeljük megfelelően a kullancscsípést!

Mik a kockázatai?

 

  • Lyme-kór
  • babéziózis
  • anaplazmózis
  • enkefalitisz
  • nyúlpestis


Így kerüld el a kullancscsípést


A legjobb gyógymód a megelőzés, amiben az alábbiak segíthetnek:

 

  • Annyit fedj el a bőrödből, amennyit csak lehet, viselj hosszú nadrágot, hosszúujjú felsőt és a nadrágod szárát tűrd bele a zoknidba.
  • A kullancsok nem ugranak, vagy repülnek, ehelyett a magas fűben, bokrokban várnak, hogy rámászhassanak valakire vagy valamire, ezért érdemes kerülni a hasonló helyeket.
  • Ha kullancsriasztóval befújod magad, az is segíthet, bár ezek nem minden esetben hatásosak és az egészségre is ártalmasak lehetnek.
  • Ha kint voltatok, amint hazaértek azonnal nézd át saját magadat és a családtagjaidat, hogy biztosan nem szedtetek-e össze kullancsot. Minél hamarabb eltávolítjátok azt, annál jobb, hiszen órákra van szükség ahhoz, hogy az egyes, általa terjesztett betegségekkel megfertőződjön valaki.
  • hirdetes


Kullancscsípés esetén


Habár a megelőzés a legjobb, nem minden esetben lehetséges, mutatjuk mit csinálj, ha megtörtént a baj. Ezek a csípések nagyon viszketnek, egy hideg borogatás azonban csökkenti a gyulladást és nyugtatja az érintett területet. Habár nehéz, fontos, hogy ne vakard, ez ugyanis jó eséllyel okoz fertőzést, vagy ha a csípés már elfertőződött, még nagyobb területre kiterjed a vakarással. Az aloe vera is sokat segíthet.


A kullancs biztonságos kiszedése

hirdetes


Nagyon fontos szakszerűen eltávolítani, ami során az alábbi lépéseket kell követni:

 

  1. Egy csipeszt fertőtleníts sósborszesszel.
  2. Egy határozott mozdulattal egyenesen húzd ki a bőrből. Fontos, hogy közben ne csinálj tekerőmozdulatot, mert azzal leszakíthatod a felső részét, az alsó pedig benned marad.
  3. Ha kivetted, tedd sósborszeszbe, hogy elpusztuljon, soha ne nyomd össze, hiszen lehet, hogy be kell azonosítanod a pontos fajtáját és bár meglepően hangzik, érdemes egy kis tartóba tenni, így abban az esetben, ha a későbbiekben tünetek jelentkeznének, sokat segíthet az orvosnak.
  4. Az érintett területet tisztítsd meg sósborszesszel és nyomkodd szárazra, néhány nap alatt be kell gyógyulnia. Amennyiben ez nem történik meg, vagy szokatlan tüneteket észlelsz magadon, fordulj orvoshoz!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Állatok Betegség Egészség Tanács