Te is szoktál nyitott szemmel fürödni vagy úszni? Soha többé ne tedd!

Plesz Barbara

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ez a téma nagyon aktuális lehet ebben az időszakban, így fontos, hogy beszéljünk róla. A legtöbben imádnak strandolni és fürdőkbe járni ebben a forróságban. Azonban nagyon fontos az UV védelem mellett a szemünk egészségére is odafigyelni. Sokan választják az úszószemüveget, és nem merik víz alatt kinyitni a szemüket, hiszen irritálja azt, és nem látunk olyan élesen, mint úszószemüvegben. Mindez nem véletlen, és ez a cikk magyarázatot ad a miértekre. 

Látás a víz alatt

Gyerekkorában, aki járt tengereknél nyaralni, biztos búvárkodott a víz alatt, különböző vízi élőlényeket nézegetve, vagy kagylókat csodálva, és ha visszagondoltok rá, sokkal közelebbinek tűnt a víz fenekén lévő kagyló, mint amilyen távol valójában volt, és a méretük is nagyobbnak tűnt, mint amekkora.

 

Bizonyára mindenki megtanulta kémia órán, hogy a lencséknek van egyfajta torzítása, ugyanígy a víznek is van egy úgynevezett törésmutatója. Ez különbözik a levegőjétől, és ezért jön létre a homályos látás és ezért érzékeljük másképp a méreteket és távolságokat. 

 

Látótávolság

A látótávolságot nagyon sok különböző tényező befolyásolhatja, természetesen függ a fürdőzés helyszínétől, például egy úszómedencében beláthatjuk az egész medencét, és így van ez a barlangi merüléseknél is. Viszont nyílt vizeken a növények, víz szennyezettsége és az üledék is csökkentheti a látótávolságot. 

hirdetes

 

Miért használjunk úszószemüveget?

Egyrészt azért fontos, mert a víz alatt így is tisztán láthatunk, másrészt kétféle tényező befolyásolhatja szemünket. Az egyik a természetes vizek okozta szennyeződés, például homok, baktériumok. A másik pedig a fürdők vízében élő baktériumok és a klór. Vigyázzunk, hiszen a gyógyvíz sem kivétel ez alól! Ezek a tényezők a szem irritációját, viszketését és vörösödését okozzák.

hirdetes

 

Rosszabb esetben pedig akár kötőhártya gyulladás is kialakulhat, melyet a meleg, párás, nedves környezet elősegít, hiszen a kórokozóknak kellemes közeget biztosít. Ebben az esetben kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk: kezdetben bevörösödik a szem, ezután váladékozni kezd (akinek volt már, bizonyára tudja, hogy az alvást követően reggel nehezen tudja kinyitni a szemét emiatt), ezen kívül fájó, viszkető szem.

 

Ha csak az egyik szemünk került gyulladásba, nagyon gyakran átterjed a másik szemre is. A következő oldalon folytatom, érdemes lapoznia egyet mindenkinek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Egészség