Így alakíts ki egy költségvetést és tartsd is be!

helloladies.hu

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Költségvetést csinálni (és azt tartani is) elavult módszernek tűnhet, pedig nagyon sokat segíthet az anyagi jóléted tekintetében. Véd a váratlan kiadásoktól, nem költekezel túl, valamint segít a céljaid megvalósításában. Sokakban már maga a szó is ellenérzést vált ki, pedig nem juthatsz előrébb, ha nem költesz kevesebbet, mint amit keresel és később – szó szerint –, kifizetődik. Mutatjuk a legjobb módszereket, amikből kiválaszthatod azt, ami nálad működik!

Először is legyen egy célod, döntsd el, hogy mit szeretnél kezdeni a pénzzel rövid és hosszútávon. Házat szeretnél venni? A diákhiteledet akarod kifizetni? Nagyon fontos, hogy ismerd a célodat, így könnyebb lesz tartani a tervet.


Készíts kategóriákat


Aprólékos, sok részelet tartalmaz. Néhány hónapig írd le pontosan, hogy mire költesz, majd rendezd kategóriákba (élelmiszer, vásárlás, szórakozás), így látod, mennyi az, ami még elfogadható és könnyebben vissza tudod fogni magad. Elsőként mindig a biztos kiadásokkal foglalkozz (bérleti díj, törlesztő, rezsi, biztosítás, élelmiszer), ehhez tudod igazítani a többit.


50/30/20 módszer


Ezzel a módszerrel a fizetésed 50%-a az elengedhetetlen kiadásokra megy el, 30%-ot kedved szerint költhetsz el és 20% megy a megtakarításba. Előnye a kategóriás módszerrel szemben, hogy ahelyett, hogy arra próbálnál emlékezni, hogy ruhákra csak 15.000 Forintot költhetsz havonta, költhetsz rájuk többet a 30%-ból és más területeken visszafogod a költést (mozi, étterem).

hirdetes


80/20 módszer


Ez a legegyszerűbb, lényege, hogy a fizetésed 80%-át arra költöd, amire akarod, és 20% a megtakarítás, hátránya viszont, hogy gyorsan túl lehet költeni a különböző kategóriákon belül (és kevesebb marad például lakbérre). A legjobb, ha a 20%-ot rögtön egy külön számlára utaltatod, így egyszerűen nem tudod majd elkölteni.


hirdetes
Oké, megvan a módszered, de hogyan tartsd be?

 

  • Ha a régi módszereket részesíted előnyben, legyen egy füzeted vagy egy Excel táblád, amiben mindent vezetsz a nap végén, vagy hetente egyszer, így többé biztosan nem lesz olyan, hogy nem tudod, hova tűnt el a pénztárcádból a pénz. Használhatsz ehhez alkalmazást is!
  • Egy másik népszerű módszer, ha a 80%-ot egy számlára utaltatod, majd a maradékot közvetlenül egy másikra. Így ha az elsőről elfogy, egyszerűen nem költhetsz többet, amíg nem érkezik rá újra.
  • Minden kategóriára szánt pénzt tegyél egy külön borítékba, ha pedig kiürült, arra már nem költhetsz többet abban a hónapban.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Akaraterő Átalakítás Család Érdekességek Fejlesztő Tanács