Mit tehetsz, ha napallergiával küzdesz?

Puskás Rékka

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A napallergia egy viszonylag ritka allergia, több változata és súlyossága is előfordul, azonban egy dologban minden formája egyezik: fáj. Ez nem egy kis tüsszögést-orrdugulást produkál, mint tünet, hanem a bőrön csalánkiütéseket, hólyagokat, keléseket. De mégse élhet az ember vámpírként, akkor mit lehet tenni? Ebben a cikkben megismerheted a napallergia fajtáit, tüneteit, és néhány személyes tapasztalatot, hogyan lehet vele együtt élni.

Mi is ez a napallergia?

Ezt a kifejezést összefoglalóan használják a fényexpozíció hatására kialakuló bőrproblémákra, a fényérzékeny bőrbetegséget nevezik photodermatosisnak. Ennek azonban több fajtája is ismert: egyes esetekben ez egy örökletes dolog, tehát a genetika szintjén kell keresni az okot, de okozhatják fényérzékenyítő anyagok szedése, vagy használata (például egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet), de van egy olyan típus is, melynek eredete ismeretlen. A photodermatosis napfény, vagy ultraibolya sugarakkal való érintkezést követően mutatkozik azoknál, akiknél fennáll ez a probléma. Leggyakoribb változata a polimorf fény-exanthema, s bár nem ismerik az eredetét, valószínűleg a genetikában kell keresni. Ez a változat inkább nőknél jellemző, 20-30 éves kor között jelenik meg, oka pedig, hogy a sugarakra a betegek bőre túlzott aktivitással válaszol, emiatt kiütések alakulnak ki, és ez ismétlődik évente, általában nincs kigyógyulás belőle.

hirdetes

Milyen tünetei vannak?

Olyanok esetében, akiknél még nem volt megállapítva a napallergiára való hajlam, a tüneteit könnyen összekeverhetik más tünetekkel, például rovarcsípéssel, vagy a csalán okozta piros kiütéssel. Jellemzően akkor jelennek meg az első foltok, kiütések, amikor a tavaszi napsütés ereje elkezd növekedni, ilyenkor azok a területek, amelyek napfénnyel érintkeztek (tehát a végtagok, arc, dekoltázs) produkálják a tüneteket. Ezek a tünetek egyénenként eltérőek, az is, hogy milyen formában jelentkeznek, tehát csalánkiütés, hólyagok, esetleg pattanáshoz hasonló kiütések képében, és az is, hogy mennyire erőteljesek. Általánosságban elmondható, hogy az érzékeny területek mindig ugyanott vannak, tehát ha valakinek a nyaka kiütéses, annak következő évben is nagy eséllyel a nyaka lesz az. Ahhoz, hogy a probléma kiütközzön, legalább húsz percet kell kitéve lennie a bőrfelületnek a sugárzásnak, ezután először viszketni kezd a bőr, be is pirosodhat, majd megjelennek a tűszúráshoz hasonló kiütések (vagy pattanások, vagy hólyagok, annak függvényében, hogy az illető milyen allergiás reakcióra hajlamos, illetve mennyit tartózkodott a napon). Egyébként sok napallergiás esetében nem kell egész nyáron emiatt aggódni, nyárközépre ugyanis a bőr erősödik, ahogy barnul, és a nyár második felében már egyáltalán nem, vagy sokkal gyengébb formában jelentkezik a probléma.

hirdetes
Egy ritkább változata az urticaria solaris, ennek esetében a nappal való érintkezést követően már akár 5 perccel elkezdhet viszketni a bőr, és megjelennek a csalángöbök, amit a napszúráshoz hasonló tünetek kísérnek: hányinger, fejfájás, gyengeség.

A következő oldalon arról olvashatsz, milyen módon lehet védekezni ellene, együtt élni vele.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Betegség Egészség Egészséges életmód Életmód Nyár Praktikák Tanács