notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

9 kérdés, amit fel kell tenned magadnak albérletválasztáskor

hirdetes

9 kérdés, amit fel kell tenned magadnak albérletválasztáskor

helloladies.hu

Habár a közép- és főiskolákon, egyetemeken sok tudást megpróbálnak beletuszakolni az ember fejébe, arról éppenséggel nem esik szó, hogy hogyan fizess adót, hogyan működik a KRESZ, vagy éppen hogy mikre kell odafigyelni, ha albérletet vadászik magának az ember.

9 kérdés, amit fel kell tenned magadnak albérletválasztáskor

Azonban egyet se félj, mert mi most pótolni szeretnénk ezt a kurzust. A helyzet az, hogy hacsak nem lóhalálában van szükséged egy átmeneti lakásra, ez a folyamat egész izgalmas és tanulságos lehet. Azonban mielőtt aláírnál bármilyen szerződést, tedd fel magadnak a következő kérdéseket kiszemelt albérletedről!

„Belefér a keretembe?”


A legfontosabb befolyásoló tényező kétségkívül a költségvetés, ez határozza meg ugyanis, hogy milyen opciók közül válogathatsz egyáltalán. Tudnod kell, hogy milyen albérleteket engedhetsz meg magadnak egyéb folyamatos költségeid mellett (úgy, hogy lehetőleg fel legyél készülve néhány váratlan kiadásra is).

A bérleti díj mellett tartsd észben az utazásra, és az étkezésre félretett pénzt, illetve más szükségletek költségeit is – ezek a részösszegek komoly végösszeggé állnak össze. Ne úgy fogd fel ezt , hogy olcsóbban kell élned – inkább úgy állj hozzá, mint a ruhavásárláshoz: arra a testre vegyél ruhát, amid most van.

„Közel van a munkahelyemhez?”


Szintén fontos szempont, hogy milyen messze vagy attól a helytől, ahová heti legalább 5 alkalommal el kell utaznod – és haza is kell jönnöd onnan. Ha neked megéri egy-két órát rászánni erre minden nap, akkor a lehetőségeid kibővülnek majd, de ha nem szeretnél csak ezért korán kelni, vagy ha már 10 perc tömegközlekedéstől is kiakadsz, akkor nem érdemes túl messze keresgélni a munkahelyedtől.

Vedd figyelembe azt is, hogy mennyi ideig tart a bejárati ajtótól eljutni a legközelebbi buszmegállóhoz, vagy egyéb tömegközlekedési csomóponthoz, hogy mennyit kell várni az átszállásokra, és hogy mennyit kell gyalogolnod a munkahelyedig a legközelebbi állomástól.

„Biztonságos a környék?”


Biztonságban érezheted magad, ha mondjuk télen sötétedés után kell hazasétálnod a megállótól, vagy jobb, ha mindig kéznél van a paprikaspray? Jól nézz szét, mert lehet, hogy az alacsony árak pont azért olyan alacsonyak, mert kellemetlen a környék.

hirdetes

„Milyen fontos üzletek, étkezési lehetőségek vannak a közelben?


Soha ne becsüld alá, hogy milyen fontos is néhány alapvető üzlet közelsége. Ha nap közben eszedbe jut, hogy égető szükséged van valamire, de nem tudsz hozzájutni, mert túl messze van/nem esik útba hazafelé, vagy túl későn végzel, és bezár, mire odaérnél, akkor nagy bajban leszel. Ha nincs időd/kedved/lehetőséged főznöd magadnak, akkor milyen étkező opciók vannak a közelben, amik értelmes árakat kínálnak és elég sokáig nyitva vannak, hogy munka után is be tudj térni? Mi van a közeli házhozszállítási lehetőségekkel?

„Vannak-e olyan felszereltségek az albérletben, amire szükségem van?”

hirdetes


Először is tudnod kell, hogy mik azok, amiket tényleg nem tudsz nélkülözni, és mik azok, amik szimplán csak „jó lenne, ha lennének”. Ha egy lakótárssal készülsz összeköltözni, és képtelen vagy elfogadni, hogy osztoznotok kell egy fürdőszobán, akkor kénytelen leszel olyan opciókat szemügyre venni, amik két fürdőt kínálnak (persze ha a kereted megengedi ezt). Persze ha ez nem olyan nagy probléma számodra, és mindketten odafigyeltek a tisztaságra, akkor rengeteget spórolhattok egy olyan lakáson, aminek csak egy fürdője van. Hasonló szükséglet lehet még a Wi-Fi is, de lehet, hogy mindenképpen olyan lakást akarsz, aminek magas plafonjai vannak. Mérlegelj!

„Megfelel az én személyes életvitelemnek?”


Hosszútávon is gondolkodj el azon, hogy megfelel-e a lakás számodra. Mi van, ha a testvéred minden második hétvégén meglátogat, és nálad pakol le? Akkor lehet, hogy jó lenne olyan helyet választani, ahol van egy külön szoba, vagy legalább egy alvásra alkalmas kanapé a nappaliban, hogy legyen hol lepihennie. Szívesen fogadsz vendégeket rendszeresen, akiknek főzni szeretnél? Alkalmas erre a konyha kapacitása?

„Mit nem változtathatok meg, ami az őrületbe kergetne?”


Ha szereted saját ízlésedre szabni életteredet, akkor a bérelt otthonok nem igazán neked valók. A legtöbb tulajdonos legfeljebb azt engedi majd meg, hogy ragasztómentes, öntapadós anyaggal rögzíts néhány posztert a falra, és ki is fújt a nagy személyre szabások sora. Csak nagyon ritka esetekben lesz lehetőséged komolyabb változtatásokra, és a legtöbb helyen meg kell elégedned a dolgokkal úgy, ahogy vannak. Gondolj bele, hogy ezek olyan limitációk-e az adott lakásban, amikkel idővel meg tudnál békélni, agy sem. Valószínűleg nem…

„Vannak-e elviselhetetlen zajforrások a közelben?”


Ez bármi lehet. Egy nagyszabású építkezés/felújítás a közelben, ami talán hónapokig is eltart majd. Egy közeli szórakozóhely, amiből minden áldott este részeg, hangoskodó fiatalok tömegei tántorognak ki az utcára, vagy éppen egy közeli tömegközlekedési csomópont, ahol naponta ezrek fordulnak meg, és a forgalom is reflektálja ezt. Ez különösen akkor fontos, ha éppenséggel otthonról dolgozol – ezek a tényezők jelentősen megzavarhatják a koncentrációdat, nem is beszélve arról, hogy éjszaka jó lenne aludni is egy kicsit. Persze egy városban nehéz csendes helyet találni, de van az a pont, amikortól nem éri meg.

„Mit gondolnak róla a többiek?”


A többiek alatt itt nem feltétlenül lakótársaid véleményét értjük (ez értelemszerűen fontos), hanem barátaidét és családtagjaidét is. Ők azok, akik igazán jól ismernek, és rámutathatnak olyan hiányosságokra a lakásban, amikre te valószínűleg nem is gondolsz lehetséges problémaforrásként.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Család Érdekességek Lakberendezés Otthon Praktikák Tanács