notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Íme a babák etetésének 10 legnagyobb hazugsága

hirdetes

Elképesztő tévhitek a babák etetéséről

helloladies.hu

Megszületik a kisbabánk és attól a pillanattól kezdve kapjuk jobbról és balról is a tanácsokat. Mindenkinek van 1-1 jó sztorija, bevált receptje, csodás elképzelése arról, hogy mit, mikor és hogyan szabad csináljunk. Alapvetően legjobb, ha az ösztöneinkre bízzuk magunkat, hiszen mi ismerjük legjobban kisbabánkat. Az igények pedig, ugye nem ugyanazok: ahogy a felnőttek esetében igaz, úgy a gyerekeknél is: egyikünk ilyen, másikunk pedig….

A babák etetése nem gyerekjáték. Ne dőlj be a butaságnak!

Hogy minél magabiztosabb anyuka váljék belőled, védőnőként összegyűjtöttem neked a 10 legnagyobb sületlenséget, amivel valaha babás szülőket traktáltak. Ne dőlj be nekik!

  • A szülőszobán nem érdemes mellre tenni a babákat. NEM IGAZ, mert az egyik legértékesebb tápláléka a babáknak, pont a szülés után szopizható, úgynevezett előtej, ami tele van olyan antitestekkel, amikből cicizve újszülött babád csak profitál és felkészül a nagybetűs életre.
  • Van olyan mell, ami alkalmatlan a szoptatásra. NEM IGAZ, még a befelé forduló mellbimbós anyukák számára is vannak alternatívák. Keressétek meg az okát annak, amiért nem tudtok szoptatni. Számtalan, direkt szoptatós csoportok, szakemberek vannak országszerte, akik tényleg értenek a szakmához. A legtöbben azonban arra esküsznek, hogy óriási kitartással és igény szerinti szoptatással még a legcingárabbnak hitt cici is megtelhet tejjel.
  • Ha a babának székrekedése van, azonnal el kell kezdeni a hozzátáplálást. NEM IGAZ, mert a babák emésztése teljesen más, semmihez nem hasonlítható. Ha egy anyukának elég tápláló az anyateje, simán előfordulhat, hogy a babája nem kakil mindennap. Ez azonban nem összetévesztendő a székrekedéssel, egyszerűen csak jól hasznosítja a táplálékot. Ha kételkedtek, tehát az első lépés legyen az, hogy valóban utána jártok, hogy székrekedésről van e szó. Ha igen, akkor sem kell ideje korán elkezdeni a hozzátáplálás, egyszerűen érdemes kísérletezni több folyadék adásával, a baba tornáztatásával.
  • Ha nem megfelelő minőségű az anyatej, az egyetlen járható út a korai hozzátáplálás. NEM IGAZ, a legtöbb baba esetében megoldás lehet a tápszeres kiegészítés. Ha a baba még kicsi, akkor nem érdemes a hozzátáplálást választani, hiszen a csecsemők bélrendszere még nincs felkészülve rá. Első lépésként ebben a helyzetben is azt ajánlom, hogy mérd fel alaposan a helyzetet: lehet, hogy babád jól lakott és azért nem akar szopizni. De az is előfordulhat, hogy azért nem hízik, mert nagyon jól hasznosítja az anyatejet. Simán előfordulhat, hogy egyszerűen alkati okai vannak annak, hogy lassabban hízik.
  • hirdetes
  • Fog nélkül nem tud rágni a baba, így felesleges hozzátáplálni. NEM IGAZ, semmiképpen ne dőlj be neki! A 90 éves nagymamád szerinted mindig bent hordja a protézisét. Hát, képzeld, nem. Amikor nincs otthon a család, simán elnyammog nélküle. Pont erre képes a kisbabád is. Ugyanis az ínye olyan bika erős, hogy azzal simán helyettesíteni tudja, átmenetileg a fogakat. Amivel pedig te segíthetsz neki: puhára főzöd az ennivalót, egyszerre csak kicsi darabokat adsz a kezébe, szájába.

Babánk etetése során több tényezőt is fontos figyelembe venni. Ha szeretnénk kikapcsolódni menni, mindig előre kell készülnünk a gyermek ételének bedobozálásával. Gyermekbarát hotelek esetén azonban ezt könnyedén elkerülhetjük, és csak élveznünk kell a kikapcsolódás minden percét. 

  • A korai hozzátáplálás növeli bizonyos allergiás betegségek kockázatát. NEM IGAZ, sőt a legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy azoknál a babáknál, akiknél nem vártak sokáig a hozzátáplálás bevezetésével, sokkal kisebb a kockázata bizonyos allergiák kialakulásának, mint például a glutén érzékenység. Régen, az asszonyok már 3 hónapos kortól kiflit adtak a babák kezébe és bizony a legtöbb gyerek megmaradt. Persze ott kell lenni figyelemmel. Egy fontos szabály van: a nagyon kicsi babáknál még működik az úgynevezett nyelvkilökő reflex. Amíg ez megvan, addig nem szabad semmiképpen az anyatej, tápszer mellett mással próbálkozni.
  • hirdetes
  • Az immunrendszer miatt fontos a házi koszt és a bébiétel kizárt. NEM IGAZ, mert a bébiétel legalább olyan jó és minőségi lehet, mint a házikoszt. Persze anyagilag annyira nem éri meg, így érdemes átgondolni. A házikoszt mellett szól, hogy ha te főzöl, akkor biztosan tudod majd, hogy miből készül a baba ennivalója (bio vagy nem stb.). A bélrendszer szempontjából, azonban szinte teljesen lényegtelen, hogy melyik mellett teszed le a voksodat.
  • A babának minél hamarabb kell sokfélét megkóstolnia, hogy jó étvágya legyen. NEM IGAZ, hiszen gondolj csak bele, hogy hónapokig elvolt a babád anyatejen vagy tápszeren és nem is ismert semmi más ízt. Tökéletesen jól lakott, nem hisztizett amiatt, hogy egy kis gyümölcs hogy meghozná az étvágyát. A babák hozzátáplálásának egyik alapszabálya: fokozatosan ízek és állagok szerint. Ha ezt követed, akkor nagy hibát nem tudsz elkövetni!
  • A hozzátáplálást érdemes cumisüvegből kezdeni. NEM IGAZ, mert a hozzátáplálással egyidőben el kell kezdeni a babákat a kanállal való étkezésre rászoktatni. Persze nem olyan óriási nagy kanállal kell kezdeni, amivel majd egyszer maga is enni fog, hanem kicsi aranyos, hozzá méretezett darabbal.
  • Minden babának szüksége van egy kis nassolásra is. NEM IGAZ, mert ahogy már a 8. pontban megfogalmaztam: a babáknak elképzelése sincsen arról, hogy az anyatejnél vagy tápszernél létezik finomabb a világon, így a nasi ízére nem, hogy nem vágynak, hanem azt sem tudják, hogy mi az. Ne dőljetek be reklámoknak az ilyen-olyan éjszakai édes pépek kapcsán. Tényleg nincs rá szüksége a piciknek, mert ők a natúr ízekhez szoktak hozzá.

Ha még ezek után is bizonytalan vagy, akkor első körben édesanyádhoz fordulj! Ő már felnevelt és sikeresen életben tartott egy gyereket: Téged!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes