notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Királyi divatikonok

hirdetes

4 királyi divatikon a történelem során

Puskás Rékka

Amióta az első ember elkezdett öltözködni, majd tette ezt nem csupán a túlélése érdekében, hanem tudatosan, akár imponálás végett (például párválasztás során jobb színben tűnt fel, aki jobban öltözött), azóta mindig is léteztek olyanok, akik több érdeklődést mutattak az öltözködés iránt, fogékonyabbak voltak a divat alakulására, sőt, egyenesen diktálták azt. Ebben a cikkben négy olyan nőt mutatok be, akik nem csak uralkodói tevékenységükkel írták be magukat örökre a történelembe, hanem divatikonként is fennmaradtak a köztudatban.

Kleopátra, a királynő és divatikon

1. királyi divatikon: Kleopátra

A világ köztudatában Kleopátra nevét hallva ugyanaz az uralkodónő ugrik elő, holott ő valójában VII. Kleopátraként látta meg a napvilágot, s bár Egyiptomban uralkodott, valójában görög származású volt. Dinasztiájának, a Ptolemaida-dinasztiának utolsó sarja, egyben az utolsó fáraó is ő volt. Bár előtte más uralkodónők is használták ezt a nevet, ő mindjüket túlszárnyalta. Kezdetben társuralkodója volt apjának, később fivéreinek, végül egyedül ült Egyiptom trónján. Híres volt nem csak a szépségéről, de okosságáról is, például tudjuk, hogy legalább kilenc nyelven beszélt. Szintén ezt támasztja alá Caesarral, majd később Marcus Antonius-szal folytatott viszonya – bár a mögöttes érzelmek valódisága sosem derülhet már ki, azonban Egyiptom kétségtelenül jól alkalmazkodott a kialakult helyzethez, egészen, míg Antonius riválisa, Octavius, Róma teljes haderejét Egyiptom ellen fordította, és leszámolt a birodalommal.

hirdetes

Kleopátra külsejét illetően megoszlanak a korabeli beszámolók; míg egyes források a fáraónő szépségéről mesélnek, mások soraiból inkább az világlik ki, hogy nem is annyira a külseje, mint inkább a kisugárzása, személyisége volt magával ragadó. Emellett intelligenciája jó beszédstílussal párosult, a mondandójával bárki figyelmét magával tudta ragadni. Egyedülálló jellemével egyébként nem csak a férfiakat érte el, a korabeli nők is istenítették, úgy akartak öltözködni, mint Kleopátra, a hajviseletükkel is őt igyekeztek imitálni, egész lényét szerették volna lemásolni. Nem ezek egy divatdiktátor ismérvei? És most, bő kétezer évvel később még mindig divatos a kleopátra-frizura, sőt, a szemkihúzás egyiptomi stílusa is, és beöltözős bulikban is gyakran választják a fáraónő alakját, mert még mindig ikonikusnak számít. Egyiptom a fénykorában híres volt róla, mai tudósok pedig már alá is tudják támasztani, hogy abban a korban bizony itt halmozták fel a legtöbb aranyat. A fényűző gazdagság országában talán nem is tűnik olyan nehéz feladatnak, hogy valaki ikonná váljon. Kleopátrának egy olyan mezőnyből sikerült kiemelkednie, ahol a legtöbbeknek minden adott volt, hogy vezéregyéniséggé váljanak, mégis, a legtöbbjük eltűnt a fáraók hosszú sorában. Kleopátra azóta is újra előkerül, a művészet különböző ágai, legyen szó festészetről, vagy épp filmművészetről, még mindig megkapónak találják. Ragyogó elméjű és személyiségű uralkodónő volt, aki elsősorban Egyiptomért élt, és halt meg vele, de szelleme azóta sem merül feledésbe.

hirdetes

A következő oldalon egy újabb divatikon vár!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Akaraterő Csajos Divat Életmód Érdekességek Luxus