Milyen hatással van a stressz a testre?

helloladies.hu

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Számtalan dolog van, ami miatt stresszesek lehetünk, aminek még ha nem is vagyunk tudatában, de a testünk jelez nekünk. Valószínűleg senkit sem ér meglepetésként, hogy ennek pedig komoly egészségügyi következményei lehetnek. De pontosan milyen hatással van a testünkre a stressz?

Szív- és érrendszeri problémák


A stressz gyakran egy jel a testünk számára, hogy tegyen azért, hogy kiszabduljon az ijesztő dolgok közül, bármi is legyen az. Ha ez a menekülő üzemmód pedig túl sokáig áll fent, komoly problémákkal kell számolnunk. Jelentkezhet magas vérnyomás, megnő a szívroham és stroke kockázata, ugyanis több adrenalin és kortizol hormon termelődik, ami hasznos, ha tényleg el kell menekülni valami elől, hosszú távon viszont a szív nehezen bírja.


Kevesebb mozgás


Észrevetted már, hogy mennyire nincs kedved mozogni, ha ki vagy borulva valami miatt? Egyszerűen csak otthon akarunk maradni, lefeküdni és bámulni a tévét, ennek pedig nagyon jó oka van. Az orvosok szerint a kimerültség, amit ilyenkor érzünk nem csupán a fejünkben létezik, a stressz nagy hatással van az energiaszintre is. Ha pedig az alacsony, nehezebben vesszük rá magunkat, hogy megmozduljunk, holott ez pont segítene csökkenteni a stresszt.

hirdetes


Központi idegrendszer és hormonok


hirdetes
Ha stresszes vagy, az agy a központi idegrendszert pánik üzemmódba kapcsolja, ezzel pedig beindul az adrenalin és kortizol termelés, ami gyorsítja a szívverést és az oxigén bevitelt, így a főbb szervek mind felkészülnek a munkára. Ez valódi vészhelyzetben jól jön, de a test hosszú távon nem tudja kezelni és gyorsan hanyatlásba kezd.


Anyagcsere


Az evolúciónak köszönhetően a testünk úgy van beprogramozva, hogy zsírt raktározzon, amikor feszült, hogy legyen egy kis tartaléka. A mai világban ez már nem túl hasznos, a test mégis inkább megtartja a zsírt ahelyett, hogy elégetné annak érdekében, hogy energiát nyerjen. Emiatt megjelenhet úszógumi, ami szintén komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, mint megnövekedett koleszterinszint és magas vérnyomás. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a stresszes időszakok alatt valószínűleg egyébként is kialakítunk egészségtelen szokásokat, gyorsan rájövünk, hogy számtalan egészségügyi probléma kockázata megnő ilyenkor.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Legnépszerűbb cikkeink

Egészség Egészséges életmód Életmód Érdekességek